Filmy rewolucja francuska

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje rewolucja francuska. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Jest rok 1793. Brutalna rewolucyjna tyrania krwią spod gilotyny znaczy i buduje „nową Francję”. Zabito króla, zwolenników monarchii, tysiące księży i wiernych, ale czterech na pięciu straconych pochodziło ze stanu trzeciego, czyli „ludu francuskiego”, w imię którego podobno wybuchła i toczyła się rewolucja. Trzy wielkie hasła rewolucji: wolność, równość, braterstwo, brzmią jak ponury żart. Wiosną 1793 roku lud francuski z Wandei mówi „dość”. Wybucha powstanie, stworzona zostaje Armia Katolicka i Królewska, a na jej sztandarach widnieje Najświętsze Serce Pana Jezusa… Wizerunek ten do dziś stanowi symbol i słusznie otaczany jest szacunkiem przez francuskie środowiska katolickie i tradycyjne.

Nędznicy

7,4
Za kradzież, Jean Valjean skazany został na galery. Po dziewiętnastu latach wychodzi na wolność. Jako zatwardziały przestępca Valjean kradnie srebra biskupowi, który udzielił mu schronienia. Zostaje złapany, ale gospodarz zamiast oddać go w ręce policji, przebacza mu i ofiarowuje dwa srebrne świeczniki. Zdumiony okazaną mu łaską Jean postanawia zmienić całe swoje dotychczasowe życie i czynić wyłącznie dobro.
Francja za czasów Ludwika XVI, na krótko przed wybuchem rewolucji. Jeanne de la Motte de Valois (Hilary Swank) to czarująca i nieprzeciętnie inteligentna młoda kobieta, która w dzieciństwie straciła rodziców i cały majątek, a także została pozbawiona tytułu szlacheckiego. Dziewczyna postanawia poświęcić wszystko jednemu celowi - odzyskać to, co jej niesłusznie zabrano. Pierwszym ku temu krokiem jest małżeństwo z Nicolasem (Adrien Brody), kolejnym - bliska znajomość z dworskim intrygantem, Retaux de Villete (Simon Baker). Wkrótce Jeanne dowiaduje się, że król zlecił jubilerom wykonanie cennego naszyjnika z kilkuset diamentami dla swojej kochanki. Przedmiot ten odegra główną rolę w misternym planie przygotowanym przez Jeanne…


Duchy Goi

7,2
Film przedstawia historię malarza Goya, który zostaje uwikłany w sprawę hiszpańskiej Inkwizycji. Aby ratować dziewczynę przed ciężkim więzieniem, Goya wstawia się za nią u zaprzyjaźnionego mnicha. Mimo to, Ines zostaje ukarana a artysta traci dotychczasową pozycję. Po trzech latach, następuje zniesienie Inkwizycji a bohaterowie spotykają się ponownie.

Danton

7,3
Akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1794 r. W rewolucyjnej Francji szaleje terror. Billaud Varenne oskarża Dantona i jego przyjaciół o działalność kontrrewolucyjną. Robespierre nie zgadza się wprawdzie na sądzenie Dantona, ale inni członkowie Komitetu przytaczają wciąż nowe argumenty przeciwko niemu. Jednocześnie dochodzi do konfiskaty redagowanej przez Desmoulinsa gazety dantonistów „Vieux Cordelier”. Wkrótce Danton otrzymuje poufne ostrzeżenie, że rząd nosi się z zamiarem aresztowania go. Z inicjatywy Robespierre'a dochodzi do spotkania obu przywódców, ale nie udaje im się osiągnąć porozumienia. W Komitecie Ocalenia Robespierre domaga się aresztowania Dantona. Nalega, by nastąpiło to szybko, gdyż czas pracuje na korzyść jego przeciwnika, który może w ciągu paru dni zmobilizować przeciw rządowi armię. Na podstawie raportu Saint-Juste'a zostaje przygotowana lista osób do aresztowania.
Film zrobiony na podstawie motywów powieści napisanej przez Antonię Fraser o przynoszącej nieszczęście Arcyksiężnej z Austrii i późniejszej Królowej Francji, Marii-Antoninie. Jest to opowieść o najbardziej nierozumianej i przez to znieważanej kobiety w historii, od jej narodzin w Imperium Austrii aż po jej późniejsze życie w Francji.
Sidonie Laborde (Léa Seydoux) pracuje jako służąca i z poświęceniem służy kapryśnej królowej Marii Antoninie (Diane Kruger). Zamieszki w Paryżu zwiastują wybuch rewolucji.
Opowieść o spartaczonym Armagedonie, w której pojawiają się anioł, demon, jedenastoletni Antychryst i wieszcząca zagładę czarownica.
Akcja filmu rozgrywa się we Francji w 1794 roku. Rewolucja francuska weszła w najbardziej krwawą fazę, a markiz znowu siedzi w więzieniu. Purytański Robespierre proklamował właśnie kult Doskonałego Człowieczeństwa, w którym nie ma miejsca dla libertynów, ateistów, ludzi niemoralnych, niegodnych życia w społeczeństwie, czyli takich, jakim m.in. był autor szokującej "Justyny". Sade ma 50 lat i zdążył się już "zaprzyjaźnić" z takimi miejscami jak Bastylia, czy więzienie Św. Łazarza, więc przeniesienie go do szpitala Picpus wydaje się zbawieniem: inne towarzystwo, a przede wszystkim piękne kobiety, które można wiele nauczyć...
Film ukazuje karierę Napoleona Bonaparte od jego dzieciństwa aż po wkroczenie do Włoch w 1797 roku.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…